Pest Kontrol (Zararlı Kontrolü)

Pest Kontrol Nedir?

Hemen Fiyat Al

Pest kontrol denilince akla “zararlı kontrolü” yani haşere kontrolü gelmektedir. Pest kontrol, insan sağlığını taşıdıkları organizmalar ile doğrudan veya dolaylı yollardan tehdit eden zararlılara karşı verilen mücadeledir.

Pest kontrolünün çeşitli yöntemleri vardır, bunlar kimyasal, biyolojik, fiziksel ve kültürel yöntemlerdir. Kimyasal pest kontrolü, pestleri öldürmek veya kontrol etmek için tasarlandıkları pestisitleri kullanmayı içerir. Biyolojik pest kontrolü, pest popülasyonlarını kontrol etmek için doğal düşmanların veya parazitlerin kullanımını içerir. Fiziksel pest kontrolü, pestlerin bir alandan yakalanması veya çıkarılması veya pestlerin bir binaya girmesi veya ürünleri yetiştirmesi için zor hale getirilmesi gibi yöntemleri içerir. Kültürel pest kontrolü, pestlerin gelişmesini önlemek için doğru ürün döngüsü ve hijyen gibi teknikleri içerir.

Pest Kontrol (Zararlı Kontrolü) IPM

Pest Kontrol (Zararlı Kontrolü), ürünlerin,işletmelerin, binaların ve diğer yapıların hasar görmesini önlemek ve pestler(zararlılar) tarafından taşınan hastalıkların yayılmasını önleyerek halk sağlığını koruma amacıyla önemlidir.

 1. Entegre pest yönetimi (IPM): Bu, pest kontrolünde farklı pest kontrol yöntemlerinin koordine bir şekilde kullanıldığı holistik bir yaklaşımdır. IPM, pesticidlerin kullanımını minimize etmeyi amaçlar ve önleyici önlemleri ve doğal pest kontrol yöntemlerini kullanmayı tercih eder.

  Pest kontrol hizmetine ihtiyaç duyan çeşitli farklı bireyler ve kuruluşlar vardır. duyabilecek bazı örnekler şunlardır:
 2. Ev sahipleri: Fareler, karıncalar ve hamamböcekleri gibi pestler evleri işgal edebilir ve hastalıkları yaymaya neden olabilir. Ev sahipleri, pestleri evlerinden uzaklaştırmak için bir pest kontrol şirketine  ihtiyaç duyabilir.
 3. Ticari işletmeler: Pestler, restoranlar, perakende mağazalar ve ofis binaları gibi ticari ortamlarda sorun olabilir. İşletme sahipleri, pestlerin mekânlarından uzak kalmasını sağlamak için bir pest kontrol şirketine  ihtiyaç duyabilir.
 4. Tarımcılar: Pestler ürünleri hasar verebilir ve verimleri azaltabilir, bu nedenle tarımcılar pest kontrol yöntemlerini kullanmayı ihtiyaç duyabilirler.
 5. Peyzajcılar ve bahçıvanlar: Pestler bahçeleri ve peyzajı hasar verebilir, bu nedenle bu alanlarda çalışan profesyoneller müşterilerinin özelliklerini en iyi hale getirmek için pest kontrol yöntemlerini kullanmayı ihtiyaç duyabilir.
 6. Özel mülk yönetimi şirketleri: Pestler, apartmanlar ve kondominyumlar gibi çok birimli evlerde sorun olabilir. Özel mülk yönetimi şirketleri, pestlerle ilgili sorunlarını çözmek için bir pest kontrol şirketine ihtiyaç duyabilir.

Genel olarak, malik olduğu özelliğin veya evinin pestleriyle ilgili endişe duyan herkes pest kontrol hizmetlerini kullanmayı ihtiyaç duyabilir.

Pest kontrol genellikle şu nedenlerle yapılır:

 1. Tarım ürünlerin, binaların ve diğer yapıların hasar görmesini önlemek: Pestler ürünleri, binaları ve diğer yapıları ciddi ölçüde hasar verebilir. Örneğin, termitler binaların yapısal bütünlüğüne ciddi ölçüde zarar verebilir ve fareler ve sıçanlar gibi pestler elektrik tellerini kemirerek yangınlara neden olabilir. Pest kontrol bu tür hasarı önlemeye yardımcı olabilir.
 2. İnsan sağlığını koruma: Bazı pestler, sivişikler ve keneler gibi, insanlara hastalık bulaştırabilir. Pest kontrol, bu pestler tarafından bulaştırılan hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 3. Gıda zehirlenmelerinin riskini azaltma: Pestler gıdayı kontamine edebilir, gıda zehirlenmelerinin riskini artırır. Pest kontrol, pestler tarafından gıda kontaminasyonunun riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 4. Çevreyi koruma: Bazı pest kontrol yöntemleri, pestisitlerin kullanımı gibi, çevreye olumsuz etkileri olabilir. Pest kontrol profesyonelleri, çevre üzerindeki etkiyi azaltmak için çevreye dost yöntemleri kullanabilir.

Genel olarak, pest kontrol insan sağlığını koruma, mülklerin hasar görmesini önleme ve gıda zehirlenmelerinin riskini azaltma amacıyla önemlidir.

Pest Kontrol Hangi Durumlarda Başvurulmalıdır?

Pest kontrol, kemirgenler ve  diğer pestler gibi çeşitli haşereler için yapılabilir. Pest kontrolüne ihtiyaç duyabilecek bazı pest örnekleri şunlardır:

 1. Böcekler: Karıncalar, yatak bugleri, hamamböcekleri ve sinekler gibi evlerde sıkça rastlanan pestler, pestisitler ve diğer pest kontrol yöntemleriyle kontrol edilebilir.
 2. Kemirgenler: Fareler ve sıçanlar binalara hasar verebilir ve hastalıkları yayabilir, bu nedenle pest kontrol önlemlerine ihtiyaç duyabilirler.
 3. Kuşlar: Binalara veya tarım ürünlerine zarar vermekten kaçınmak için pest kontrol yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir. Kuşlara zarar vermeden bir kontrol yöntemi geliştirilmelidir. 
 4. Diğer pestler: Pest kontrolüne ihtiyaç duyabilecek diğer pestler arasında termitler, süpürge böcekleri ve arılar da bulunabilir.
 5. Siviçanlar: Siviçanlar, malaria ve Zika virüsü gibi hastalıkları bulaştıran sıkça rastlanan pestlerdir. Siviçanlar tarafından bu hastalıkların bulaşma riskini azaltmak için pest kontrol yöntemleri kullanılabilir.
 6. Keneler: Keneler, insanlara Lyme hastalığı gibi hastalıklar bulaştıran parazitlerdir. Kenelerin hastalık bulaştırma riskini azaltmak için pest kontrol yöntemleri kullanılabilir.
 7. Pireler: Pireler, evleri ve insanları ve evcil hayvanları rahatsız eden parazitlerdir. Pire infestasyonlarını ortadan kaldırmak için pest kontrol yöntemleri kullanılabilir
 8. Karıncalar: Karıncalar evlerde ve bahçelerde rahatsızlık verebilir ve bazı türler aynı zamanda binalara da zarar verebilir. Pest infestasyonlarını ortadan kaldırmak için pest kontrol yöntemleri kullanılabilir.
 9. Sokucu böcekler: Süpürge böcekleri, arılar ve horoz böcekleri insanları sokarak rahatsızlık ve hatta ciddi yaralanmalara neden olabilir. Pest kontrol yöntemleri, yuvaları ortadan kaldırmak ve sokucu böceklerin sorunları önlemek için kullanılabilir.
 10. Çim pestleri: Çim pestleri, kurtlar ve chinch buglar çimleri ve bitkileri hasar verebilir. Çim pestlerini ortadan kaldırmak ve çimleri ve bahçeleri koruma için pest kontrol yöntemleri kullanılabilir.
 11. Su pestleri: Su pestleri, algler ve su otları gibi, göllerde, göllerde ve diğer su yüzeylerinde sorunlar oluşturabilir. Su pestlerini ortadan kaldırmak ve sağlıklı su ekosistemlerini koruma için pest kontrol yöntemleri kullanılabilir. Su birikintilerinin olduğu alanlarda sinek popülasyonu çok olacağından larvasit uygulamaları yapılmalıdır.
 12. Örümcekler: Örümceklerin çoğu insanlar için zararsızdır, ancak bazı türlerin sokmaları acı ve hatta tehlikeli olabilir. Örümceklerin evler veya diğer binalardan çıkarılması için pest kontrol yöntemleri kullanılabilir.
 13. Yılanlar: Yılanlar bazı bölgelerde pest olarak görülebilir ve bazı türler zehirlidir ve insanlar için tehlike oluşturabilir. Yılanların evler veya diğer binalardan girmesini önlemek için pest kontrol yöntemleri kullanılabilir.

  Genel olarak, pest kontrol, özel mülkü hasarlandırmayı veya hastalıkları yaymayı gibi insanlar için sorun oluşturan herhangi bir hayvanda yapılabilir. Pestin belirli türünü tespit etmek ve sorunu etkili bir şekilde çözmek için uygun pest kontrol yöntemlerini seçmek önemlidir.

İlaçlama yapılan böcekler arasında en yaygın olanlar şunlardır:

 1. Hamamböcekleri: Bu böcekler, genellikle evlerde ve işyerlerinde bulunan sıcak ve nemli ortamlarda yaşarlar. Hamamböcekleri, insanların sağlığını tehdit eden bir risk oluşturur ve bu nedenle ilaçlama yapılır.
 2. Sıçanlar: Sıçanlar, genellikle evlerde ve işyerlerinde bulunan yerlerde yaşar ve yiyecek ararlar. Sıçanlar, insanların sağlığını tehdit eden bir risk oluşturur ve bu nedenle ilaçlama yapılır.
 3. Fareler: Fareler, genellikle evlerde ve işyerlerinde bulunan yerlerde yaşar ve yiyecek ararlar. Fareler, insanların sağlığını tehdit eden bir risk oluşturur ve bu nedenle ilaçlama yapılır.
 4. Kırkayaklar: Kırkayaklar, genellikle evlerde ve işyerlerinde bulunan yerlerde yaşar ve yiyecek ararlar. Kırkayaklar, insanların sağlığını tehdit eden bir risk oluşturur ve bu nedenle ilaçlama yapılır.

Ancak, ilaçlama yapılacak böceklerin tespiti ve ilaçlama yöntemlerinin seçimi, böceklerin türüne, yaşadıkları ortama ve oluşturdukları risklere göre değişebilir.

Daha fazla bilgi için 0232 255 05 25 numaralı telefondan bizi arayabilir veya 905432726726 üzerinden mesaj bırakabilirsiniz.

Open chat
Merhaba, fiyat teklifi için iletişime geçebilirsiniz.